Honor Magic 2
8.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Honor Magic 2 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.39 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) chipset, a 16 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Honor Magic 2 at 8.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
9.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2, CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 157.3 x 75.1 x 8.3 mm (6.19 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) DCI-P3 100% |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9 or Magic UI 2 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, PDAF 16 MP, f/2.2 24 MP B/W, f/1.8 |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@480fps |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W: 50% in 15min; 85% in 30min |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gradient Black, Gradient Red, Gradient Blue |
| Models | TNY-AL00 |
| Price | 613 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor Magic 2 released?
The Honor Magic 2 was announced 2018, October.
What is the Honor Magic 2's display size?
The Honor Magic 2 has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Honor Magic 2 have?
The Honor Magic 2 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Honor Magic 2 have?
The Honor Magic 2 is available with 128GB / 6GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Honor Magic 2 have?
The Honor Magic 2 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Honor Magic 2 battery capacity?
The Honor Magic 2 has a 3500 mAh battery.
Does the Honor Magic 2 support 5G?
No, the Honor Magic 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor Magic 2 run?
The Honor Magic 2 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor Magic 2?
AppsApk's editorial team rates the Honor Magic 2 at 8.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN