Honor Magic
5.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.09 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2900 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Honor Magic is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.09 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) chipset, a 2900 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Honor Magic at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) ,CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 & TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 8(900), 19(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, December |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 146.1 x 69.9 x 7.8 mm (5.75 x 2.75 x 0.31 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.09 inches, 71.4 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~577 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Magic Live UI |
| Chipset | HiSilicon Kirin 950 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 12 MP, f/2.2, PDAF 12 MP B/W, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W: 90% in 30 min |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Golden Black, Porcelain White |
| Models | NTS-AL00 |
| Price | 387 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor Magic released?
The Honor Magic was announced 2016, December.
What is the Honor Magic's display size?
The Honor Magic has a 5.09 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Honor Magic have?
The Honor Magic comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Honor Magic have?
The Honor Magic is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Honor Magic have?
The Honor Magic features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Honor Magic battery capacity?
The Honor Magic has a 2900 mAh battery.
Does the Honor Magic support 5G?
No, the Honor Magic does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor Magic run?
The Honor Magic runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Honor Magic?
AppsApk's editorial team rates the Honor Magic at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN