Honor Note 10
7.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.95 inches · 1080×2220
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Honor Note 10 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.95 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 5000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Honor Note 10 at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2, CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO / TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 177 x 85 x 7.7 mm (6.97 x 3.35 x 0.30 in) |
| Weight | 230 g (8.11 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.95 inches, 122.6 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2220 pixels, 18.5:9 ratio (~355 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); EMUI 8.2 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 970 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Dual | 16 MP, f/1.8, PDAF 24 MP B/W, f/1.8, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | No Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Phantom Blue |
| Models | RVL-AL09, rv |
| Price | 446 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor Note 10 released?
The Honor Note 10 was announced 2018, July.
What is the Honor Note 10's display size?
The Honor Note 10 has a 6.95 inches display with 1080 x 2220 pixels resolution.
How much RAM does the Honor Note 10 have?
The Honor Note 10 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Honor Note 10 have?
The Honor Note 10 is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Honor Note 10 have?
The Honor Note 10 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Honor Note 10 battery capacity?
The Honor Note 10 has a 5000 mAh battery.
Does the Honor Note 10 support 5G?
No, the Honor Note 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Honor Note 10 run?
The Honor Note 10 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Honor Note 10?
AppsApk's editorial team rates the Honor Note 10 at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.