Honor Note 8
4.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.6 inches · 1440×2560
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Honor Note 8 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 6.6 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Honor Note 8 at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2,CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 ,CDMA2000 1xEV-DO / TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps or LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 178.8 x 90.9 x 7.2 mm (7.04 x 3.58 x 0.28 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.6 inches, 121.2 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~443 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo); EMUI 4.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 955 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gold, Gray |
| Models | EDI-AL10 |
| Price | 276 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor Note 8 released?
The Honor Note 8 was announced 2016, August.
What is the Honor Note 8's display size?
The Honor Note 8 has a 6.6 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Honor Note 8 have?
The Honor Note 8 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Honor Note 8 have?
The Honor Note 8 is available with 32GB / 4GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Honor Note 8 have?
The Honor Note 8 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor Note 8 battery capacity?
The Honor Note 8 has a 4500 mAh battery.
Does the Honor Note 8 support 5G?
No, the Honor Note 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Honor Note 8 run?
The Honor Note 8 runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Honor Note 8?
AppsApk's editorial team rates the Honor Note 8 at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.