Honor Play 3
8.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.39 inches · 720×1560
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Honor Play 3 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Honor Play 3 at 8.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
9.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, September 17 |
BODY | |
| Dimensions | 158.9 x 76.1 x 8.1 mm (6.26 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710F (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Magic Night Black, Aurora Blue, Charm Red |
| Price | 144 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor Play 3 released?
The Honor Play 3 was announced 2019, September.
What is the Honor Play 3's display size?
The Honor Play 3 has a 6.39 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Honor Play 3 have?
The Honor Play 3 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Honor Play 3 have?
The Honor Play 3 is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Honor Play 3 have?
The Honor Play 3 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Honor Play 3 battery capacity?
The Honor Play 3 has a 4000 mAh battery.
Does the Honor Play 3 support 5G?
No, the Honor Play 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor Play 3 run?
The Honor Play 3 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1).
What is AppsApk's rating for the Honor Play 3?
AppsApk's editorial team rates the Honor Play 3 at 8.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN