Honor Play 3e
7.4/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.71 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3020 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Honor Play 3e is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.71 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3020 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Honor Play 3e at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 147.1 x 70.8 x 8.5 mm (5.79 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.71 inches, 81.4 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | Mediatek MT6762R Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.8, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Magic Night Black, Platinum Gold, Aurora Blue |
| Price | About 100 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor Play 3e released?
The Honor Play 3e was announced 2019, September.
What is the Honor Play 3e's display size?
The Honor Play 3e has a 5.71 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Honor Play 3e have?
The Honor Play 3e is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Honor Play 3e have?
The Honor Play 3e is available with 32GB / 2GB / 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Honor Play 3e have?
The Honor Play 3e features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor Play 3e battery capacity?
The Honor Play 3e has a 3020 mAh battery.
Does the Honor Play 3e support 5G?
No, the Honor Play 3e does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor Play 3e run?
The Honor Play 3e runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor Play 3e?
AppsApk's editorial team rates the Honor Play 3e at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.