Honor Play 8A
7.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.09 inches · 720×1560
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3020 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Honor Play 8A is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.09 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3020 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Honor Play 8A at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, January |
| Status | Available. Released 2019, January |
BODY | |
| Dimensions | 156.3 x 73.5 x 8 mm (6.15 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.09 inches, 91.0 cm2 (~79.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.8, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Gold, Red |
| Models | AT-L09, JAT-L29, JAT-AL00, JAT-TL0 |
| Price | 111 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor Play 8A released?
The Honor Play 8A was announced 2019, January.
What is the Honor Play 8A's display size?
The Honor Play 8A has a 6.09 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Honor Play 8A have?
The Honor Play 8A comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Honor Play 8A have?
The Honor Play 8A is available with 32GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Honor Play 8A have?
The Honor Play 8A features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor Play 8A battery capacity?
The Honor Play 8A has a 3020 mAh battery.
Does the Honor Play 8A support 5G?
No, the Honor Play 8A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor Play 8A run?
The Honor Play 8A runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor Play 8A?
AppsApk's editorial team rates the Honor Play 8A at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN