Honor Play
7.3/ 10
Updated Nov 2019
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3750 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Honor Play is a smartphone. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 3750 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Honor Play at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2, CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - India,HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - Global ,LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - India ,LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
BODY | |
| Dimensions | 2018, July |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 970 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Dual | 16 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Navy Blue, Violet, Player Edition Red, Player Edition Black |
| Models | COR-L29, COR-L09, COR-AL00, COR-AL10 |
| Price | 278 USD |
● Questions about this phone
What is the Honor Play's display size?
The Honor Play has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Honor Play have?
The Honor Play is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Honor Play have?
The Honor Play is available with 64GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Honor Play have?
The Honor Play features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Honor Play battery capacity?
The Honor Play has a 3750 mAh battery.
Does the Honor Play support 5G?
No, the Honor Play does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor Play run?
The Honor Play runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor Play?
AppsApk's editorial team rates the Honor Play at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN