Honor U8860
2.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory4 GB
- Battery1930 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The Honor U8860 is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a 1.4 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1930 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the Honor U8860 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 - for AT&T |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, September. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 122 x 61 x 11 mm (4.80 x 2.40 x 0.43 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~59.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8255T Snapdragon S2 |
| CPU | 1.4 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1930 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Glossy Black, Textured Black, Elegant White, Vibrant Yellow, Cherry Blossom Pink, Burgundy |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor U8860 released?
The Honor U8860 was announced 2011, September. Released 2011, December.
What is the Honor U8860's display size?
The Honor U8860 has a 4.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Honor U8860 have?
The Honor U8860 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Honor U8860 have?
The Honor U8860 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Honor U8860 battery capacity?
The Honor U8860 has a 1930 mAh battery.
Does the Honor U8860 support 5G?
No, the Honor U8860 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Honor U8860 run?
The Honor U8860 runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Honor U8860?
AppsApk's editorial team rates the Honor U8860 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.