Honor V30 Pro
7.7/ 10
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.57 inches · 1080×2400
- Camera40 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Honor V30 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.57 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) chipset, a 40 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Honor V30 Pro at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 26(850), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G band 1(2100), 3(1800), 41(2500), 77(3700), 78(3500), 79(4700); SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 162.7 x 75.8 x 8.8 mm (6.41 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.57 inches, 104.7 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; Magic UI 3 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 40 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4", PDAF, Laser AF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1.4µm, PDAF, Laser AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm 8 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide)" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W (70% in 30 min) Fast wireless charging 27W Power bank/Reverse wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ocean Blue, Galaxy Black, Icelandic frost |
| Models | OXF-AN10 |
| Price | $ 562.39"; |
● Questions about this phone
When was the Honor V30 Pro released?
The Honor V30 Pro was announced 2019, November.
What is the Honor V30 Pro's display size?
The Honor V30 Pro has a 6.57 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Honor V30 Pro have?
The Honor V30 Pro comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Honor V30 Pro have?
The Honor V30 Pro is available with 128GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Honor V30 Pro have?
The Honor V30 Pro features a 40 MP main camera. Specifications: 40 MP.
What is the Honor V30 Pro battery capacity?
The Honor V30 Pro has a 4100 mAh battery.
Does the Honor V30 Pro support 5G?
Yes, the Honor V30 Pro supports 5G networks.
What operating system does the Honor V30 Pro run?
The Honor V30 Pro runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Honor V30 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Honor V30 Pro at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.