Honor V8
5.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Honor V8 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) chipset, a 12 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Honor V8 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
3.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 77.6 x 7.8 mm (6.18 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS-NEO LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (KNT-AL10, KNT-TL10) (~386 ppi pixel density) 1440 x 2560 pixels (KNT-AL20), 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); EMUI 4.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 950 (16 nm) (KNT-AL10, KNT-TL10),HiSilicon Kirin 955 (16 nm) (KNT-AL20) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM (AL10,TL10), 64GB 4GB RAM (AL20) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF 12 MP B/W" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (KNT-AL10, KNT-AL20) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold, Rose Gold |
| Models | KNT-AL10, KNT-TL10, KNT-AL20, KNT-UL10 |
| Price | 321 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor V8 released?
The Honor V8 was announced 2016, May.
What is the Honor V8's display size?
The Honor V8 has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels (KNT-AL10 resolution.
How much RAM does the Honor V8 have?
The Honor V8 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Honor V8 have?
The Honor V8 is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Honor V8 have?
The Honor V8 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Honor V8 battery capacity?
The Honor V8 has a 3500 mAh battery.
Does the Honor V8 support 5G?
No, the Honor V8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor V8 run?
The Honor V8 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Honor V8?
AppsApk's editorial team rates the Honor V8 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.