Honor View 10
4.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.99 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3750 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Honor View 10 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.99 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 3750 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Honor View 10 at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, December |
| Status | Available. Released 2018, January |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 75 x 7 mm (6.18 x 2.95 x 0.28 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~78.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 970 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama, HDR, LED flash |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/1.8, PDAF 20 MP B/W, 2x lossless zoom |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W (58% in 30 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Navy Blue, Midnight Black, Beach Gold, Aurora Blue, Charm Red |
| Models | BKL-AL20, BKL-L04, BKL-L09 |
| Price | 357 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor View 10 released?
The Honor View 10 was announced 2017, December.
What is the Honor View 10's display size?
The Honor View 10 has a 5.99 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Honor View 10 have?
The Honor View 10 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Honor View 10 have?
The Honor View 10 is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Honor View 10 have?
The Honor View 10 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Honor View 10 battery capacity?
The Honor View 10 has a 3750 mAh battery.
Does the Honor View 10 support 5G?
No, the Honor View 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor View 10 run?
The Honor View 10 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor View 10?
AppsApk's editorial team rates the Honor View 10 at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN