Honor View 20
7.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.4 inches · 1080×2310
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Honor View 20 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.4 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Honor View 20 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2,CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 8(900), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 156.9 x 75.4 x 8.1 mm (6.18 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 101.4 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Magic UI 2 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF TOF 3D camera" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 25 MP, f/2.0, 27mm |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W (55% in 30 min) - for Global market Fast battery charging 18W - India only |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Saphire Blue, Phantom Blue, Phantom Red, Midnight Black |
| Models | PCT-AL10, PCT-TL10, PCT-L29 |
| Price | 457 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor View 20 released?
The Honor View 20 was announced 2018, December.
What is the Honor View 20's display size?
The Honor View 20 has a 6.4 inches display with 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density) resolution.
How much RAM does the Honor View 20 have?
The Honor View 20 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Honor View 20 have?
The Honor View 20 is available with 128GB / 6GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Honor View 20 have?
The Honor View 20 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Honor View 20 battery capacity?
The Honor View 20 has a 4000 mAh battery.
Does the Honor View 20 support 5G?
No, the Honor View 20 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor View 20 run?
The Honor View 20 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor View 20?
AppsApk's editorial team rates the Honor View 20 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN