Infinix Hot 6
5.4/ 10
Announced 2018Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Infinix Hot 6 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Infinix Hot 6 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018 |
| Status | Available. Released 2018 |
BODY | |
| Dimensions | 157.7 x 75.4 x 8 mm (6.21 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) - 2 GB model |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Bordeaux Red, Magic Gold, Sandstone Black, City Blue |
| Models | Bordeaux Red, Magic Gold, Sandstone Black, City Blue |
| Price | About 199 USD |
● Questions about this phone
When was the Infinix Hot 6 released?
The Infinix Hot 6 was announced 2018.
What is the Infinix Hot 6's display size?
The Infinix Hot 6 has a 6.0 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Infinix Hot 6 have?
The Infinix Hot 6 is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Infinix Hot 6 have?
The Infinix Hot 6 is available with 16GB / 1GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Infinix Hot 6 have?
The Infinix Hot 6 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Infinix Hot 6 battery capacity?
The Infinix Hot 6 has a 4000 mAh battery.
Does the Infinix Hot 6 support 5G?
No, the Infinix Hot 6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Infinix Hot 6 run?
The Infinix Hot 6 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo) - 2 GB model).
What is AppsApk's rating for the Infinix Hot 6?
AppsApk's editorial team rates the Infinix Hot 6 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.