Infinix Note 5
5.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Infinix Note 5 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Infinix Note 5 at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018 |
| Status | Available. Released 2018 |
BODY | |
| Dimensions | 158 x 75 x 8.4 mm (6.22 x 2.95 x 0.33 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Android One |
| Chipset | Mediatek MT6763 Helio P23 (16 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.25µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Berlin Gray, Ice Blue, Milan Black |
| Models | X604, X604B |
| Price | Abput 189 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Infinix Note 5 released?
The Infinix Note 5 was announced 2018.
What is the Infinix Note 5's display size?
The Infinix Note 5 has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Infinix Note 5 have?
The Infinix Note 5 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Infinix Note 5 have?
The Infinix Note 5 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Infinix Note 5 have?
The Infinix Note 5 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Infinix Note 5 battery capacity?
The Infinix Note 5 has a 4500 mAh battery.
Does the Infinix Note 5 support 5G?
No, the Infinix Note 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Infinix Note 5 run?
The Infinix Note 5 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Infinix Note 5?
AppsApk's editorial team rates the Infinix Note 5 at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.