Infinix Hot 7 Pro
6.3/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Infinix Hot 7 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Infinix Hot 7 Pro at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 155 x 74.8 x 8 mm (6.10 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6757T Helio P25 (16 nm) - 32+2 GB |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Dual | 13 MP 2 MP, depth sensor |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Mocha Brown, Bordeaux Red, Aqua Blue |
| Models | X625, X625B, X625, X625D |
| Price | About 145 USD |
● Questions about this phone
When was the Infinix Hot 7 Pro released?
The Infinix Hot 7 Pro was announced 2019, March.
What is the Infinix Hot 7 Pro's display size?
The Infinix Hot 7 Pro has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Infinix Hot 7 Pro have?
The Infinix Hot 7 Pro is available with 2 GB or 3 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Infinix Hot 7 Pro have?
The Infinix Hot 7 Pro is available with 32GB / 2GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Infinix Hot 7 Pro have?
The Infinix Hot 7 Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Infinix Hot 7 Pro battery capacity?
The Infinix Hot 7 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Infinix Hot 7 Pro support 5G?
No, the Infinix Hot 7 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Infinix Hot 7 Pro run?
The Infinix Hot 7 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Infinix Hot 7 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Infinix Hot 7 Pro at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.