Infinix Hot 8
6.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.52 inches · 720×1600
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Infinix Hot 8 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.52 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Infinix Hot 8 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 165 x 76.3 x 8.7 mm (6.50 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), XOS 5.0 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) - 32/2 GB |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF 2 MP, depth sensor QVGA (Low light sensor)" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dirac Surround Sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Quetzal Cyan, Cosmic Purple, Shark Grey, Midnight Black |
| Models | X650C, X650B, X650 |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the Infinix Hot 8 released?
The Infinix Hot 8 was announced 2019, September.
What is the Infinix Hot 8's display size?
The Infinix Hot 8 has a 6.52 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Infinix Hot 8 have?
The Infinix Hot 8 is available with 2 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Infinix Hot 8 have?
The Infinix Hot 8 is available with 32GB / 2GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Infinix Hot 8 have?
The Infinix Hot 8 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Infinix Hot 8 battery capacity?
The Infinix Hot 8 has a 5000 mAh battery.
Does the Infinix Hot 8 support 5G?
No, the Infinix Hot 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Infinix Hot 8 run?
The Infinix Hot 8 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), XOS 5.0).
What is AppsApk's rating for the Infinix Hot 8?
AppsApk's editorial team rates the Infinix Hot 8 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.