Infinix Hot 6X
5.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1500
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Infinix Hot 6X is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Infinix Hot 6X at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 10(1700/2100), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018 |
| Status | Available. Released 2018 |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 75 x 8 mm (6.18 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.7 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1500 pixels (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Champagne Gold, Kent Blue, Bordeaux Red |
| Models | X623 |
| Price | About 137 USD |
● Questions about this phone
When was the Infinix Hot 6X released?
The Infinix Hot 6X was announced 2018.
What is the Infinix Hot 6X's display size?
The Infinix Hot 6X has a 6.2 inches display with 720 x 1500 pixels (~268 ppi density) resolution.
How much RAM does the Infinix Hot 6X have?
The Infinix Hot 6X is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Infinix Hot 6X have?
The Infinix Hot 6X is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Infinix Hot 6X have?
The Infinix Hot 6X features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Infinix Hot 6X battery capacity?
The Infinix Hot 6X has a 4000 mAh battery.
Does the Infinix Hot 6X support 5G?
No, the Infinix Hot 6X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Infinix Hot 6X run?
The Infinix Hot 6X runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Infinix Hot 6X?
AppsApk's editorial team rates the Infinix Hot 6X at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.