Infinix S5 lite
6.4/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.6 inches · 720×1600
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Infinix S5 lite is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.6 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Infinix S5 lite at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 164 x 76 x 7.9 mm (6.46 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) 480 nits typ. brightness |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); XOS 5.5 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, PDAF 2 MP AI Lens (low light sensor) |
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight black, Quetzal cyan, Violet |
| Models | X652B, X652C |
| Price | About $111.88 |
● Questions about this phone
When was the Infinix S5 lite released?
The Infinix S5 lite was announced 2019, November.
What is the Infinix S5 lite's display size?
The Infinix S5 lite has a 6.6 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Infinix S5 lite have?
The Infinix S5 lite is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Infinix S5 lite have?
The Infinix S5 lite is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Infinix S5 lite have?
The Infinix S5 lite features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Infinix S5 lite battery capacity?
The Infinix S5 lite has a 4000 mAh battery.
Does the Infinix S5 lite support 5G?
No, the Infinix S5 lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Infinix S5 lite run?
The Infinix S5 lite runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Infinix S5 lite?
AppsApk's editorial team rates the Infinix S5 lite at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.