Infinix S5
6.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.6 inches · 720×1600
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Infinix S5 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.6 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Infinix S5 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 164 x 76 x 7.9 mm (6.46 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.6 inches, 102.1 cm2 (~81.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, 14mm (ultrawide) 2 MP, depth sensor |
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Quetzal Cyan, Violet |
| Models | X652 |
| Price | About 189 USD |
● Questions about this phone
When was the Infinix S5 released?
The Infinix S5 was announced 2019, October.
What is the Infinix S5's display size?
The Infinix S5 has a 6.6 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Infinix S5 have?
The Infinix S5 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Infinix S5 have?
The Infinix S5 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Infinix S5 have?
The Infinix S5 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Infinix S5 battery capacity?
The Infinix S5 has a 4000 mAh battery.
Does the Infinix S5 support 5G?
No, the Infinix S5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Infinix S5 run?
The Infinix S5 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Infinix S5?
AppsApk's editorial team rates the Infinix S5 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.