Infinix Smart 2 HD
3.7/ 10
Announced 2018Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1440
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Infinix Smart 2 HD is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Infinix Smart 2 HD at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 156.9 x 76.5 x 8.2 mm (6.18 x 3.01 x 0.32 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass, fingerprint (except Thailand, Colombia) |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sandstone Black, Bordeaux Red, Serene Gold |
| Models | X609 |
| Price | About 56 USD |
● Questions about this phone
When was the Infinix Smart 2 HD released?
The Infinix Smart 2 HD was announced 2018, October.
What is the Infinix Smart 2 HD's display size?
The Infinix Smart 2 HD has a 6.0 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Infinix Smart 2 HD have?
The Infinix Smart 2 HD comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Infinix Smart 2 HD have?
The Infinix Smart 2 HD is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Infinix Smart 2 HD have?
The Infinix Smart 2 HD features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Infinix Smart 2 HD battery capacity?
The Infinix Smart 2 HD has a 3500 mAh battery.
Does the Infinix Smart 2 HD support 5G?
No, the Infinix Smart 2 HD does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Infinix Smart 2 HD run?
The Infinix Smart 2 HD runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Infinix Smart 2 HD?
AppsApk's editorial team rates the Infinix Smart 2 HD at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.