Infinix Smart 2 Pro
5.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3050 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Infinix Smart 2 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 3050 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Infinix Smart 2 Pro at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
5.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018 |
| Status | Available. Released 2018 |
BODY | |
| Dimensions | 147.5 x 71 x 8.3 mm (5.81 x 2.80 x 0.33 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sandstone Black, Bordeaux Red, Serene Gold |
| Models | X5514D |
| Price | About 133 USD |
● Questions about this phone
When was the Infinix Smart 2 Pro released?
The Infinix Smart 2 Pro was announced 2018.
What is the Infinix Smart 2 Pro's display size?
The Infinix Smart 2 Pro has a 5.5 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Infinix Smart 2 Pro have?
The Infinix Smart 2 Pro comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Infinix Smart 2 Pro have?
The Infinix Smart 2 Pro is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Infinix Smart 2 Pro have?
The Infinix Smart 2 Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Infinix Smart 2 Pro battery capacity?
The Infinix Smart 2 Pro has a 3050 mAh battery.
Does the Infinix Smart 2 Pro support 5G?
No, the Infinix Smart 2 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Infinix Smart 2 Pro run?
The Infinix Smart 2 Pro runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Infinix Smart 2 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Infinix Smart 2 Pro at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.