Infinix Smart 4
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.6 inches · 720×1600
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Infinix Smart 4 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.6 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Infinix Smart 4 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 167 x 76 x 8.3 mm (6.57 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 Pie (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Quetzal Cyan, Cosmic Purple |
| Models | X653 |
● Questions about this phone
When was the Infinix Smart 4 released?
The Infinix Smart 4 was announced 2019, October.
What is the Infinix Smart 4's display size?
The Infinix Smart 4 has a 6.6 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Infinix Smart 4 have?
The Infinix Smart 4 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Infinix Smart 4 have?
The Infinix Smart 4 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Infinix Smart 4 have?
The Infinix Smart 4 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Infinix Smart 4 battery capacity?
The Infinix Smart 4 has a 4000 mAh battery.
Does the Infinix Smart 4 support 5G?
No, the Infinix Smart 4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Infinix Smart 4 run?
The Infinix Smart 4 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 Pie (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Infinix Smart 4?
AppsApk's editorial team rates the Infinix Smart 4 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.