Infinix Smart3 Plus
6.3/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.21 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Infinix Smart3 Plus is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.21 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Infinix Smart3 Plus at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 76 x 7.8 mm (6.18 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 148 g (5 . 22 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.21 inches, 96.3 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/1.8, PDAF 2 MP QVGA |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Aqua Blue, Cosmic Purple, Bordeaux Red, Mocha Brown |
| Models | X267, X267 X627V |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the Infinix Smart3 Plus released?
The Infinix Smart3 Plus was announced 2019, April.
What is the Infinix Smart3 Plus's display size?
The Infinix Smart3 Plus has a 6.21 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Infinix Smart3 Plus have?
The Infinix Smart3 Plus is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Infinix Smart3 Plus have?
The Infinix Smart3 Plus is available with 32GB / 2GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Infinix Smart3 Plus have?
The Infinix Smart3 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Infinix Smart3 Plus battery capacity?
The Infinix Smart3 Plus has a 3500 mAh battery.
Does the Infinix Smart3 Plus support 5G?
No, the Infinix Smart3 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Infinix Smart3 Plus run?
The Infinix Smart3 Plus runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Infinix Smart3 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Infinix Smart3 Plus at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.