Infinix Zero 6
5.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.18 inches · FullHD+
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3650 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Infinix Zero 6 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.18 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 3650 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Infinix Zero 6 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
6.0
display
8.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 156.8 x Unknown x 8 mm |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.18 inches |
| Resolution | FullHD+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 12 MP, AF 24 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | Yes |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | X620B |
| Price | About 240 USD |
● Questions about this phone
When was the Infinix Zero 6 released?
The Infinix Zero 6 was announced 2019, March.
What is the Infinix Zero 6's display size?
The Infinix Zero 6 has a 6.18 inches display with FullHD+ resolution.
How much RAM does the Infinix Zero 6 have?
The Infinix Zero 6 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Infinix Zero 6 have?
The Infinix Zero 6 is available with 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Infinix Zero 6 have?
The Infinix Zero 6 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Infinix Zero 6 battery capacity?
The Infinix Zero 6 has a 3650 mAh battery.
Does the Infinix Zero 6 support 5G?
No, the Infinix Zero 6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Infinix Zero 6 run?
The Infinix Zero 6 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Infinix Zero 6?
AppsApk's editorial team rates the Infinix Zero 6 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.