Lava Z40
4.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2250 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Lava Z40 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.4 GHz chipset, a 2 MP main camera, a 2250 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Lava Z40 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 125.5 x 63.9 x 11.7 mm (4.94 x 2.52 x 0.46 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TN TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9832E |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz |
| GPU | Mali |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2250 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Glossy Black |
| Price | About 49 USD |
● Questions about this phone
When was the Lava Z40 released?
The Lava Z40 was announced 2019, March.
What is the Lava Z40's display size?
The Lava Z40 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Lava Z40 have?
The Lava Z40 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lava Z40 have?
The Lava Z40 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lava Z40 have?
The Lava Z40 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Lava Z40 battery capacity?
The Lava Z40 has a 2250 mAh battery.
Does the Lava Z40 support 5G?
No, the Lava Z40 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lava Z40 run?
The Lava Z40 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Lava Z40?
AppsApk's editorial team rates the Lava Z40 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.