Lava Z61
5.1/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Lava Z61 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Lava Z61 at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 146.5 x 70.2 x 8.7 mm (5.77 x 2.76 x 0.34 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition) - 1 GB RAM model |
| Chipset | Mediatek MT6739WW (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Black |
| Models | Z61, Z61_2GB |
| Price | About 80 USD |
● Questions about this phone
When was the Lava Z61 released?
The Lava Z61 was announced 2018, July.
What is the Lava Z61's display size?
The Lava Z61 has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Lava Z61 have?
The Lava Z61 is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Lava Z61 have?
The Lava Z61 is available with 16GB / 1GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lava Z61 have?
The Lava Z61 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lava Z61 battery capacity?
The Lava Z61 has a 3000 mAh battery.
Does the Lava Z61 support 5G?
No, the Lava Z61 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lava Z61 run?
The Lava Z61 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 Oreo (Go edition) - 1 GB RAM model).
What is AppsApk's rating for the Lava Z61?
AppsApk's editorial team rates the Lava Z61 at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.