Lava Z80
4.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Lava Z80 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Lava Z80 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 148.5 x 73.1 x 8.1 mm (5.85 x 2.88 x 0.32 in) |
| Weight | 136.8 g (4.83 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | Z80 |
| Price | About 127 USD |
● Questions about this phone
When was the Lava Z80 released?
The Lava Z80 was announced 2017, September.
What is the Lava Z80's display size?
The Lava Z80 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lava Z80 have?
The Lava Z80 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lava Z80 have?
The Lava Z80 is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lava Z80 have?
The Lava Z80 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lava Z80 battery capacity?
The Lava Z80 has a 2500 mAh battery.
Does the Lava Z80 support 5G?
No, the Lava Z80 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lava Z80 run?
The Lava Z80 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Lava Z80?
AppsApk's editorial team rates the Lava Z80 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.