Lava Z60s
5.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Lava Z60s is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Lava Z60s at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 144.3 x 71.4 x 8.5 mm (5.68 x 2.81 x 0.33 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6739WW (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Black |
| Models | Z60s |
| Price | About 70 USD |
● Questions about this phone
When was the Lava Z60s released?
The Lava Z60s was announced 2018, August.
What is the Lava Z60s's display size?
The Lava Z60s has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lava Z60s have?
The Lava Z60s comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lava Z60s have?
The Lava Z60s is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lava Z60s have?
The Lava Z60s features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lava Z60s battery capacity?
The Lava Z60s has a 2500 mAh battery.
Does the Lava Z60s support 5G?
No, the Lava Z60s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lava Z60s run?
The Lava Z60s runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Lava Z60s?
AppsApk's editorial team rates the Lava Z60s at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.