Lava Z81
4.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Lava Z81 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Lava Z81 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 152.2 x 73 x 7.9 mm (5.99 x 2.87 x 0.31 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2 |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 13 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Blue, Gold/Black |
| Models | Z81 |
| Price | About 211 USD |
● Questions about this phone
When was the Lava Z81 released?
The Lava Z81 was announced 2018, October.
What is the Lava Z81's display size?
The Lava Z81 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Lava Z81 have?
The Lava Z81 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Lava Z81 have?
The Lava Z81 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lava Z81 have?
The Lava Z81 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lava Z81 battery capacity?
The Lava Z81 has a 3000 mAh battery.
Does the Lava Z81 support 5G?
No, the Lava Z81 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lava Z81 run?
The Lava Z81 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Lava Z81?
AppsApk's editorial team rates the Lava Z81 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.