Lava Z91 (2GB)
5.1/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Lava Z91 (2GB) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Lava Z91 (2GB) at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 152 x 72.9 x 7.7 mm (5.98 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue |
| Price | About 127 USD |
● Questions about this phone
When was the Lava Z91 (2GB) released?
The Lava Z91 (2GB) was announced 2018, July.
What is the Lava Z91 (2GB)'s display size?
The Lava Z91 (2GB) has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Lava Z91 (2GB) have?
The Lava Z91 (2GB) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lava Z91 (2GB) have?
The Lava Z91 (2GB) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lava Z91 (2GB) have?
The Lava Z91 (2GB) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lava Z91 (2GB) battery capacity?
The Lava Z91 (2GB) has a 3000 mAh battery.
Does the Lava Z91 (2GB) support 5G?
No, the Lava Z91 (2GB) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lava Z91 (2GB) run?
The Lava Z91 (2GB) runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Lava Z91 (2GB)?
AppsApk's editorial team rates the Lava Z91 (2GB) at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.