Lava Z90
5.9/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2750 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Lava Z90 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 2750 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Lava Z90 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 148.5 x 73.1 x 8.1 mm (5.85 x 2.88 x 0.32 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 8 MP, f/2.0, AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Gold |
| Models | Z90 |
| Price | About 152 USD |
● Questions about this phone
When was the Lava Z90 released?
The Lava Z90 was announced 2017, September.
What is the Lava Z90's display size?
The Lava Z90 has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lava Z90 have?
The Lava Z90 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lava Z90 have?
The Lava Z90 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lava Z90 have?
The Lava Z90 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lava Z90 battery capacity?
The Lava Z90 has a 2750 mAh battery.
Does the Lava Z90 support 5G?
No, the Lava Z90 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lava Z90 run?
The Lava Z90 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Lava Z90?
AppsApk's editorial team rates the Lava Z90 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.