Lava Z71
6.3/ 10
Announced 2020Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.71 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Lava Z71 is a smartphone announced 2020. Key specs include a 5.71 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 3200 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Lava Z71 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2020, January |
| Status | Available. Released 2020, January |
BODY | |
| Dimensions | 145.6 x 70.9 x 9 mm (5.73 x 2.79 x 0.35 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.71 inches, 81.4 cm2 (~78.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ruby Red, Steel Blue |
| Price | About $88.10 |
● Questions about this phone
When was the Lava Z71 released?
The Lava Z71 was announced 2020, January.
What is the Lava Z71's display size?
The Lava Z71 has a 5.71 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Lava Z71 have?
The Lava Z71 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lava Z71 have?
The Lava Z71 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lava Z71 have?
The Lava Z71 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP
2 MP.
What is the Lava Z71 battery capacity?
The Lava Z71 has a 3200 mAh battery.
Does the Lava Z71 support 5G?
No, the Lava Z71 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lava Z71 run?
The Lava Z71 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Lava Z71?
AppsApk's editorial team rates the Lava Z71 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.