Lava Z91
5.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Lava Z91 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Lava Z91 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, March |
BODY | |
| Dimensions | 152 x 72.9 x 7.7 mm (5.98 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue |
| Models | Z91 |
| Price | About 141 USD |
● Questions about this phone
When was the Lava Z91 released?
The Lava Z91 was announced 2018, March.
What is the Lava Z91's display size?
The Lava Z91 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Lava Z91 have?
The Lava Z91 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lava Z91 have?
The Lava Z91 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lava Z91 have?
The Lava Z91 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lava Z91 battery capacity?
The Lava Z91 has a 3000 mAh battery.
Does the Lava Z91 support 5G?
No, the Lava Z91 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lava Z91 run?
The Lava Z91 runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Lava Z91?
AppsApk's editorial team rates the Lava Z91 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.