Lava Z92
5.9/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3260 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Lava Z92 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.22 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3260 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Lava Z92 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, January |
| Status | Available. Released 2019, January |
BODY | |
| Dimensions | 156.9 x 75.8 x 8 mm (6.18 x 2.98 x 0.31 in) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Green |
| Price | About 222 USD |
● Questions about this phone
When was the Lava Z92 released?
The Lava Z92 was announced 2019, January.
What is the Lava Z92's display size?
The Lava Z92 has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Lava Z92 have?
The Lava Z92 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lava Z92 have?
The Lava Z92 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lava Z92 have?
The Lava Z92 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lava Z92 battery capacity?
The Lava Z92 has a 3260 mAh battery.
Does the Lava Z92 support 5G?
No, the Lava Z92 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lava Z92 run?
The Lava Z92 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Lava Z92?
AppsApk's editorial team rates the Lava Z92 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.