Lenovo A Plus
7.1/ 10
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo A Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo A Plus at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 133 x 66 x 9.9 mm (5.24 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Onyx Black, Pearl White |
| Models | A1010a20 |
| Price | 77 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A Plus released?
The Lenovo A Plus was announced 2016, September.
What is the Lenovo A Plus's display size?
The Lenovo A Plus has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A Plus have?
The Lenovo A Plus comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A Plus have?
The Lenovo A Plus is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A Plus have?
The Lenovo A Plus features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A Plus battery capacity?
The Lenovo A Plus has a 2000 mAh battery.
Does the Lenovo A Plus support 5G?
No, the Lenovo A Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A Plus run?
The Lenovo A Plus runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A Plus?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A Plus at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.