Lenovo A319
7.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo A319 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo A319 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 123.5 x 63.8 x 10.2 mm (4.86 x 2.51 x 0.40 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Red |
| Models | A319 |
| Price | 77 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A319 released?
The Lenovo A319 was announced 2014, October.
What is the Lenovo A319's display size?
The Lenovo A319 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Lenovo A319 have?
The Lenovo A319 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A319 have?
The Lenovo A319 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A319 battery capacity?
The Lenovo A319 has a 1500 mAh battery.
Does the Lenovo A319 support 5G?
No, the Lenovo A319 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A319 run?
The Lenovo A319 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A319?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A319 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.