Lenovo A1900
3.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo A1900 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo A1900 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 121 x 62 x 9.5 mm (4.76 x 2.44 x 0.37 in) |
| Weight | 117 g (4.13 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~60.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Spreadtrum SC7730 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 65 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A1900 released?
The Lenovo A1900 was announced 2015, April.
What is the Lenovo A1900's display size?
The Lenovo A1900 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Lenovo A1900 have?
The Lenovo A1900 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A1900 have?
The Lenovo A1900 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Lenovo A1900 battery capacity?
The Lenovo A1900 has a 1500 mAh battery.
Does the Lenovo A1900 support 5G?
No, the Lenovo A1900 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A1900 run?
The Lenovo A1900 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A1900?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A1900 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.