Lenovo A10-70 A7600
6.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display10.1 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery6340 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo A10-70 A7600 is a tablet announced 2014. Key specs include a 10.1 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 6340 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo A10-70 A7600 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 264.1 x 176.5 x 9 mm (10.40 x 6.95 x 0.35 in) |
| Weight | 550 g (1.21 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT8382 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 6340 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 210 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A10-70 A7600 released?
The Lenovo A10-70 A7600 was announced 2014, April.
What is the Lenovo A10-70 A7600's display size?
The Lenovo A10-70 A7600 has a 10.1 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A10-70 A7600 have?
The Lenovo A10-70 A7600 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A10-70 A7600 have?
The Lenovo A10-70 A7600 is available with 16GB / 1GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A10-70 A7600 have?
The Lenovo A10-70 A7600 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A10-70 A7600 battery capacity?
The Lenovo A10-70 A7600 has a 6340 mAh battery.
Does the Lenovo A10-70 A7600 support 5G?
No, the Lenovo A10-70 A7600 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A10-70 A7600 run?
The Lenovo A10-70 A7600 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A10-70 A7600?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A10-70 A7600 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.