Lenovo A316i
5.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo A316i is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo A316i at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 . HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, April |
BODY | |
| Dimensions | 117 x 63.5 x 12.2 mm (4.61 x 2.5 x 0.48 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 55 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A316i released?
The Lenovo A316i was announced 2014, April.
What is the Lenovo A316i's display size?
The Lenovo A316i has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Lenovo A316i have?
The Lenovo A316i is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A316i have?
The Lenovo A316i features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Lenovo A316i battery capacity?
The Lenovo A316i has a 1300 mAh battery.
Does the Lenovo A316i support 5G?
No, the Lenovo A316i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A316i run?
The Lenovo A316i runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A316i?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A316i at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.