LG G Flex2
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The LG G Flex2 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the LG G Flex2 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 - US995 (U.S. Cellular) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO - US995 (U.S. Cellular) |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - H955 LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 12(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) - LS996 (Sprint) LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) - H950 (AT&T) LTE - US995 (U.S. Cellular) |
| Speed | HSPA 42.2/21.1 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps LTE-A, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps - US995 (U.S. Cellular) |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, February |
BODY | |
| Dimensions | 149.1 x 75.3 x 9.4 mm (5.87 x 2.96 x 0.37 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Curved body and display |
DISPLAY | |
| Type | Curved P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 13 MP, f/2.4, Laser AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort), USB Host |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum DMB TV tuner (Korean model only) |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Platinum Silver, Flamenco Red |
| Models | F510, LS996, H950, H955, US995, LGLS996 |
| Price | About 296 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G Flex2 released?
The LG G Flex2 was announced 2015, January.
What is the LG G Flex2's display size?
The LG G Flex2 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG G Flex2 have?
The LG G Flex2 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the LG G Flex2 have?
The LG G Flex2 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG G Flex2 have?
The LG G Flex2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG G Flex2 battery capacity?
The LG G Flex2 has a 3000 mAh battery.
Does the LG G Flex2 support 5G?
No, the LG G Flex2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG G Flex2 run?
The LG G Flex2 runs Android 5.0 (full: Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG G Flex2?
AppsApk's editorial team rates the LG G Flex2 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.