LG G Pad 10.1
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 1280×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery8000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G Pad 10.1 is a tablet announced 2014. Key specs include a 10.1 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 8000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G Pad 10.1 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 260.9 x 165.9 x 8.9 mm (10.27 x 6.53 x 0.35 in) |
| Weight | 523 g (1.16 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual mono speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 8000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, red |
| Price | About 287 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G Pad 10.1 released?
The LG G Pad 10.1 was announced 2014, May.
What is the LG G Pad 10.1's display size?
The LG G Pad 10.1 has a 10.1 inches display with 1280 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the LG G Pad 10.1 have?
The LG G Pad 10.1 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG G Pad 10.1 have?
The LG G Pad 10.1 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG G Pad 10.1 have?
The LG G Pad 10.1 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG G Pad 10.1 battery capacity?
The LG G Pad 10.1 has a 8000 mAh battery.
Does the LG G Pad 10.1 support 5G?
No, the LG G Pad 10.1 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the LG G Pad 10.1 run?
The LG G Pad 10.1 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG G Pad 10.1?
AppsApk's editorial team rates the LG G Pad 10.1 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.