LG G Pad 8.0 LTE
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4200 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G Pad 8.0 LTE is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 4200 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G Pad 8.0 LTE at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 210.8 x 124.2 x 10 mm (8.30 x 4.89 x 0.39 in) |
| Weight | 344 g (12.13 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 187.6 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~188 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Luminous Orange, Luminous Blue |
| Models | V49 |
| Price | About 265 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G Pad 8.0 LTE released?
The LG G Pad 8.0 LTE was announced 2014, August.
What is the LG G Pad 8.0 LTE's display size?
The LG G Pad 8.0 LTE has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG G Pad 8.0 LTE have?
The LG G Pad 8.0 LTE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG G Pad 8.0 LTE have?
The LG G Pad 8.0 LTE is available with 16GB / 1GB / 32GB of internal storage.
What camera does the LG G Pad 8.0 LTE have?
The LG G Pad 8.0 LTE features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG G Pad 8.0 LTE battery capacity?
The LG G Pad 8.0 LTE has a 4200 mAh battery.
Does the LG G Pad 8.0 LTE support 5G?
No, the LG G Pad 8.0 LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G Pad 8.0 LTE run?
The LG G Pad 8.0 LTE runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG G Pad 8.0 LTE?
AppsApk's editorial team rates the LG G Pad 8.0 LTE at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.