LG G Pad III 8.0 FHD
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 1200×1920
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4800 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG G Pad III 8.0 FHD is a tablet announced 2016. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 5 MP main camera, a 4800 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG G Pad III 8.0 FHD at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 210.7 x 124.1 x 7.9 mm (8.30 x 4.89 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 4800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark Blue |
| Price | About 331 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G Pad III 8.0 FHD released?
The LG G Pad III 8.0 FHD was announced 2016, May.
What is the LG G Pad III 8.0 FHD's display size?
The LG G Pad III 8.0 FHD has a 8.0 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG G Pad III 8.0 FHD have?
The LG G Pad III 8.0 FHD comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG G Pad III 8.0 FHD have?
The LG G Pad III 8.0 FHD is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG G Pad III 8.0 FHD have?
The LG G Pad III 8.0 FHD features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG G Pad III 8.0 FHD battery capacity?
The LG G Pad III 8.0 FHD has a 4800 mAh battery.
Does the LG G Pad III 8.0 FHD support 5G?
No, the LG G Pad III 8.0 FHD does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G Pad III 8.0 FHD run?
The LG G Pad III 8.0 FHD runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG G Pad III 8.0 FHD?
AppsApk's editorial team rates the LG G Pad III 8.0 FHD at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.