| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - D837 GSM 900 / 1800 / 1900 - D838 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - D837, D838 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - D837 LTE band 3(1800), 7(2600) - D838 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, April |
| Dimensions | 157.9 x 81.9 x 8.3 mm (6.22 x 3.22 x 0.33 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | True IPS+ LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 96.0 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~373 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.1 (Lollipop); LG Optimus UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.26 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Single | 13 MP, AF, OIS |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, dual-video rec., HDR |
| Single | 2.1 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, S-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort), USB Host |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3200 mAh battery |
| Colors | Titan, White, Silver, Burgundy |
| Models | D838, F350S, F350L, F350K |
| Price | About 338 USD |