LG G Pro Lite Dual
4.7/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3140 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG G Pro Lite Dual is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 8 MP main camera, a 3140 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG G Pro Lite Dual at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 150.2 x 76.9 x 9.4 mm (5.91 x 3.03 x 0.37 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~200 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3140 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | D686 |
| Price | About 263 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G Pro Lite Dual released?
The LG G Pro Lite Dual was announced 2013, October. Released 2013, November.
What is the LG G Pro Lite Dual's display size?
The LG G Pro Lite Dual has a 5.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the LG G Pro Lite Dual have?
The LG G Pro Lite Dual comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG G Pro Lite Dual have?
The LG G Pro Lite Dual is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG G Pro Lite Dual have?
The LG G Pro Lite Dual features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG G Pro Lite Dual battery capacity?
The LG G Pro Lite Dual has a 3140 mAh battery.
Does the LG G Pro Lite Dual support 5G?
No, the LG G Pro Lite Dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG G Pro Lite Dual run?
The LG G Pro Lite Dual runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG G Pro Lite Dual?
AppsApk's editorial team rates the LG G Pro Lite Dual at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.