LG G Pro Lite
5.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3140 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG G Pro Lite is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 8 MP main camera, a 3140 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG G Pro Lite at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 150.2 x 76.9 x 9.4 mm (5.91 x 3.03 x 0.37 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~200 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradаble to 4.4.2 (KitKat)" |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3140 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 274 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G Pro Lite released?
The LG G Pro Lite was announced 2013, October. Released 2013, November.
What is the LG G Pro Lite's display size?
The LG G Pro Lite has a 5.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the LG G Pro Lite have?
The LG G Pro Lite comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG G Pro Lite have?
The LG G Pro Lite is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG G Pro Lite have?
The LG G Pro Lite features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG G Pro Lite battery capacity?
The LG G Pro Lite has a 3140 mAh battery.
Does the LG G Pro Lite support 5G?
No, the LG G Pro Lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG G Pro Lite run?
The LG G Pro Lite runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradаble to 4.4.2 (KitKat)").
What is AppsApk's rating for the LG G Pro Lite?
AppsApk's editorial team rates the LG G Pro Lite at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.