LG G Vista
4.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G Vista is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.7 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G Vista at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 152.1 x 79.2 x 9.1 mm (5.99 x 3.12 x 0.36 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metallic Black |
| Models | D631 |
| Price | About 270 EUR |
● Questions about this phone
When was the LG G Vista released?
The LG G Vista was announced 2014, August.
What is the LG G Vista's display size?
The LG G Vista has a 5.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG G Vista have?
The LG G Vista comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the LG G Vista have?
The LG G Vista is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the LG G Vista have?
The LG G Vista features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG G Vista battery capacity?
The LG G Vista has a 3200 mAh battery.
Does the LG G Vista support 5G?
No, the LG G Vista does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G Vista run?
The LG G Vista runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG G Vista?
AppsApk's editorial team rates the LG G Vista at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.