LG G2 Lite
5.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1820 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G2 Lite is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 1820 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G2 Lite at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 127.5 x 67.9 x 11.9 mm (5.02 x 2.67 x 0.47 in) |
| Weight | 153.7 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1820 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Price | About 109 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G2 Lite released?
The LG G2 Lite was announced 2014, November.
What is the LG G2 Lite's display size?
The LG G2 Lite has a 4.5 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the LG G2 Lite have?
The LG G2 Lite comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG G2 Lite have?
The LG G2 Lite is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG G2 Lite have?
The LG G2 Lite features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG G2 Lite battery capacity?
The LG G2 Lite has a 1820 mAh battery.
Does the LG G2 Lite support 5G?
No, the LG G2 Lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG G2 Lite run?
The LG G2 Lite runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG G2 Lite?
AppsApk's editorial team rates the LG G2 Lite at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.