LG G2 mini LTE (Tegra)
4.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 540×960
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2440 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G2 mini LTE (Tegra) is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.7 GHz Cotex-A9 chipset, a 13 MP main camera, a 2440 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G2 mini LTE (Tegra) at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 129.6 x 66 x 9.8 mm (5.10 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); LG Optimus UI |
| Chipset | Nvidia Tegra 4i |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cotex-A9 |
| GPU | ULP GeForce (60 cores) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2440 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan Black, Lunar White, Red, Gold |
| Price | About 262 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G2 mini LTE (Tegra) released?
The LG G2 mini LTE (Tegra) was announced 2014, February.
What is the LG G2 mini LTE (Tegra)'s display size?
The LG G2 mini LTE (Tegra) has a 4.7 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the LG G2 mini LTE (Tegra) have?
The LG G2 mini LTE (Tegra) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG G2 mini LTE (Tegra) have?
The LG G2 mini LTE (Tegra) is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG G2 mini LTE (Tegra) have?
The LG G2 mini LTE (Tegra) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG G2 mini LTE (Tegra) battery capacity?
The LG G2 mini LTE (Tegra) has a 2440 mAh battery.
Does the LG G2 mini LTE (Tegra) support 5G?
No, the LG G2 mini LTE (Tegra) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G2 mini LTE (Tegra) run?
The LG G2 mini LTE (Tegra) runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG G2 mini LTE (Tegra)?
AppsApk's editorial team rates the LG G2 mini LTE (Tegra) at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.